Kızlık Zarı nedir?

Eski toplumlar arasında farklı adlarla anılan kızlık zarı birçok toplulukta bekaret ve namusun temsilcisi olmuştur. Yunan mitolojisinde evlilik tanrısına verilen Hymen ismi kızlık zarının Latince adıdır. Toplumlarda bu zarın bozulmaması kadının daha önce hiçbir cinsel ilişkiye girmediği anlamına gelir. Özellikle Adli olaylarda kadının daha önce her hangi bir cinsel istismara ya da tecavüze uğrayıp uğramadığı Kızlık zarı muayenesinde anlaşılır.  Vajinanın giriş kısmından 1,5 cm içeride yer alan çok ince bir yapıdır.

blank

Bilinen diğer organların aksine kızlık zarı bir organ olmadığı için vücutta hiçbir işlevi yoktur.  Henüz anne karnında oluşan bu zar 12 yaşına kadar vajinaya herhangi bir mikrobun girmesini engelleyerek vajinayı mikroplara karşı korur. Çok nadir olarak görünen bir durum olan idrar kanalı olmayışında ise bu zar ile idrar kanalı yapılmaktadır.  Fakat kızlık zarı yapı olarak tam anlamıyla zar değildir. Vajinanın giriş kısmında 1 1,5 santim geride bulunan zarsı yapıdır. Regl kanamasının dışarıya akmasını sağlayacak olan bir açıklık barındıran kızlık zarındaki bu açıklığın yeri, büyüklüğü ve şekli herkeste farklıdır.

Kızlık Zarının Yırtılmasının Nedenleri

  • Kızlık zarında gerilmeye neden olacak tüm sportif faaliyetler,
  • Sivri uçlu ya da kesici bir şeyin üzerine düşmek
  • Tüm vajinal yolla alınan ilaçlar ve tamponlar
  • Vajinaya uzun ya da sert cisimler sokarak mastürbasyon yapmak
  • Vajinayla alakalı operasyon geçirmek.

Kızlık zarının bozulmasının ardından eğer 7 gün geçmişse bu zarın ne zaman bozulduğu belli olmaz. Çünkü bu 7 gün içerisinde zarın yırtılan bölgeleri iyileşir. Kızlık zarı dikiminde daha önce kaç kez ilişkiye girildiği ya da neden zarın bozulduğu konularının bir önemi yoktur. Tecrübeli bir jinekolog tarafından yapılan muayenede zarın ne durumda olduğunu izlemleyerek gerekli bilgiyi verebilir. Eğer muayene olacak kişi kiloluysa bu zar yağlanmadan dolayı 4 5 cm içeride olur. Bu gibi durumlarda vajinanın iç ve dış dudakları yana ya da öne çekerek muayene tamamlanır. Tam anlamıyla bu kızlık zarı muayenesinde sonuç elde edilir.

Hakkında admin

blank

Tekrar Deneyin

blank

Esnek Kızlık Zar Yapısı

Kızlık zarı hayatının ilk cinsel ilişki sırasında bozulur. Çünkü her zaman, bir kadının bekaret sembolü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir